• Grey Twitter Icon

© FatihGerçekcioğlu, 2023 Tüm hakları saklıdır. Eğitim Slaytlarını ve dokümanları sadece kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. 

Acil Çıkışların Kilitli ve Kapalı Olmamasının Önemi


Yangın kapılarının sürekli açık tutulması ve acil durumlarda ulaşılabilir olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Acil çıkış kapılarının kilitlenmemesi ve ulaşılabilir olmamasının göz ardı edilmesi ile ilgili Türkiye de ve Amerika da meydana gelen iki adet kaza şu şekildedir.1 . Triangle Gömlek Fabrikası Yangını (The Triangle Shirtwaist Factory Fire) :


25 Mart 1911'de new york'taki "triangle shirtwaist" şirketinde amerikan tarihinin en yıkıcı ve trajik yangınlarından biri gerçekleşmiştir. Yangında, şirkette çalışan çoğu 20'li yaşlardaki kadın göçmenlerden oluşan- 146 kişi yanarak ve dumandan boğularak hayatı kaybetmiştir.


New york'un Manhattan bölgesindeki triangle shirtwaist şirketi (gömlek dikim fabrikası) bir apartmanın en üst 3 katında faaliyet gösteriyordu. İşçiler mesai saatlerinde dışarı çıkıp da işi aksatmasın diye acil çıkış kapıları kilitliydi. Bina içerisinde imalatta kullanılan malzemeler de bir o kadar yanıcı malzemeler kullanılıyordu.

Uzun uğraşlar sonunda binaya giren itfaiye ekipleri, kapıların önünde yığılı halde onlarca ceset buldu. insanlar kilitli kapıları açmaya uğraşırken ya ezilmiş ya da yanarak can vermişti. 500 kişilik tekstil fabrikasında 146 insan hayatını kaybetti. İşyeri güvenliği koşullarında reform yapılarak bu konuda 20 yeni yasa çıkartıldı.2. Adana' da Kız Öğrenci Yurdunda Yangın


29 Kasım 2016 tarihinde Adana' nın Aladağ İlçesi'nde 3 katlı bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında, 12 kişi hayatını kaybederken, 22 öğrenci de yaralandı. Büyük bölümü ahşap olan binada yangının elektrik kontağından çıkan yangında; Yangın merdiveninin kapısının içeriden kilitli olduğu ve öğrencilerin dışarı çıkmayı başaramamıştır.

26 görüntüleme